Po raz kolejny Biegowi Sylwestrowemu towarzyszyć będzie wymiar charytatywny. Część kwoty w ramach opłaty startowej zostanie przekazana Kindze chorującej na stwardnienie rozsiane oraz na rehabilitację Błażeja, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi.


Kinga to 24-letnia wychowanka Gaudii Trzebnica-Zdrój. W wieku 21 lat, dostała pierwszego rzutu stwardnienia rozsianego – wtedy jeszcze po błędnej diagnozie (zapalenie mózgu) musiała zrezygnować ze studiów ze względu na zły stan zdrowia. W 2019 roku dostała drugiego rzutu, który znacznie pogorszył jej stan – nie podnosiła się z łóżka, nie mówiła, nie pamiętała wielu rzeczy, miała zaburzone funkcje poznawcze. Z biegiem czasu zaczęła uczyć się mówić i powoli ruszać. Kinga wraca do normalnego funkcjonowania, zaczyna wychodzić do ludzi (nigdy sama), rozmawiać, znalazła nawet swoją pasje – własnoręcznie wykonuje mydełka i kule kąpielowe. Sama rehabilitacja to kosz 3 tysięcy złotych miesięcznie. 3 listopada 2021 r., Kinga miała przeprowadzony rezonans magnetyczny z kontrastem, na którym wykryto postępują wieloogniskową leukoencefalopatie – powstałą najprawdopodobniej w wyniku podawania jej leku na stwardnienie rozsiane. Wirus ten stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.


Błażej to dziewiętnastolatek, który na początku października przechodząc przez park uległ poważnemu wypadkowi. Spadł na niego konar z uschniętego drzewa. Z urazem wielonarządowym Błażej został przewieziony do szpitala, gdzie bezzwłocznie  przeprowadzono długą i skomplikowaną operację złamanego kręgosłupa. Ze względu na uszkodzenie płuc i poważne problemy z oddychaniem Błażej został umieszczony na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, gdzie został podłączony do respiratora i wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Aktualnie jego stan jest stabilny lecz nadal występuje paraliż kończyn dolnych. Po zakończeniu rehabilitacji poszpitalnej Błażej będzie wymagał długotrwałej i kosztownej rehabilitacji specjalistycznej. Jako rodzina i przyjaciele bardzo prosimy o każdą pomoc. Razem możemy więcej.

Nie biegniesz w tegorocznej edycji? I tak możesz dołożyć swoją cegiełkę – https://tiny.pl/9wzrh