Piotr ma 25 lat. Jest pogodny, uśmiechnięty, lubi słuchać muzyki klasycznej i jeździć samochodem. Wakacje najchętniej spędza nad morzem. Od małego zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym z niedowładem spastycznym czterokończynowym. Występują u niego deformacje w zakresie układu kostno-stawowego, a rozwój psychoruchowy jest opóźniony. Dwa razy w tygodniu jest rehabilitowany, nie chodzi i nie mówi. Swoje niezadowolenie czy potrzeby wyraża mimiką twarzy. Chłopak wymaga całodobowej opieki, którą sprawują nad nim mama i dziadek.

6 lat temu zdecydowałem, by część opłaty startowej przekazywana była na cel charytatywny mówi burmistrz Marek Długozima i dodajeCieszę się ogromnie, że co roku w tym szczególnym dniu biegniemy, by na sportowo pożegnać stary rok i co równie ważne pomóc potrzebującym. Mam nadzieję, że w tym razem pobijemy kolejny rekord, zarówno w liczbie osób jakie staną na starcie 33. Trzebnickiego Ulicznego Biegu Sylwestrowego, jaki i liczbie środków finansowych zebranych w tym dniu. W tej edycji pomagamy mieszkańcowi Gminy Trzebnica – Piotrowi Marczakowi z Księginic, który wymaga stałej opieki, ciągłego leczenia oraz kosztownej rehabilitacji.

Piotra Marczaka w jego rodzinnym domu odwiedził burmistrz Marek Długozima oraz naczelnik wydziału promocji Jakub Szurkawski. Mama oraz dziadek chłopaka opowiedzieli dokładnie o swoich codziennych zmaganiach, a także trudnościach związanych z niepełnosprawnością syna. Wspólnie czwórką kuzynostwa dla których Pani Beata jest rodziną zastępczą mieszkają w Księginicach. Ich życie toczy się wokół Piotrka. To jemu podporządkowują swoje potrzeby i to On jest zawsze na pierwszym miejscu. Wszelkie niedogodności, zmęczenie czy chwile słabości wynagradza jego śmiech.

Syn urodził się zdrowy. Gdy pojawił się w naszym życiu byliśmy najszczęśliwszymi rodzicami na świecie. Tak wtedy o sobie myśleliśmy. Kiedy trzy miesiące później zachorował na zapalenie opon mózgowych, jeszcze nie zdawaliśmy sobie sprawy jakie będą tego następstwa. Bardzo długo wierzyliśmy, że z tego wyjdzie, tym bardziej, że wielu „specjalistów” nas o tym zapewniało. Niestety tak się nie stało. mówi Pani Beata, mama Piotra i dodaje – Jesteśmy silni dla Piotra. Nie poddajemy się. On jest całym naszym światem. Dziękujemy Panu Burmistrzowi Markowi Długozimie za troskę, otwarte serce i dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka. Dla nas to ogromne wsparcie. Dziękuję również zawodnikom, którzy wezmą udział w biegu i tym samym dołożą swoją cegiełkę.

Piotrowi można pomóc przekazując darowiznę na konto fundacji :

  • Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony ZdrowiaBank Pekao S.A. I Oddział Wrocław
  • 45 1240 1994 1111 0000 2495 6839
  • z dopiskiem: darowizna na cele ochrony zdrowia „Piotmar”