Tysiące biegaczy na Biegu Sylwestrowym 2017

11.jpeg

Wynik jest rzeczą drugorzędną. Najważniejszy jest udział w biegu i wspaniała atmosfera, a takiej tu nie brakuje. Nie wyobrażam sobie tego dnia bez biegu Sylwestrowego w Trzebnicy – mówią biegacze, którzy wzięli udział w 33. Ulicznym Biegu Sylwestrowym Trzebnica 2017. Część środków finansowych z opłaty startowej przekazano na rehabilitację 25-letniego Piotra Marczaka z Księginic.

 

Łącznie ponad 1400 uczestników miało do przebiegnięcia dystans dziesięciu kilometrów. W trakcie odbył się również Bieg Rodzinny, w którym wzięło udział 70 dzieci.

Przyjechaliśmy ze Śląska. W biegu startuje nasz syn, który trenuje od lat. Razem często jeździmy na zawody do Łodzi lub Bełchatowa. W Trzebnicy imponuje, że jest naprawdę sporo ludzi na starcie mówi Ryszard Grabowski.

Według długodystansowców zmęczenie znika już po pierwszych treningach. Z czasem znika też stres i tzw. negatywne myślenie. Dobrze wie o tym prof. Alicja Chybicka, posłanka na Sejm i kandydatka na prezydenta Wrocławia, która wzięła udział w biegu sylwestrowym. – Biegam od chwili, gdy ukończyłam sześćdziesiąt lat. Uwielbiam to robić. Biorę udział w wielu zawodach w Polsce. W Trzebnicy biegnę po raz pierwszy. To piękne miasto, a dzisiejsza impreza zorganizowana perfekcyjnie. Cudna atmosfera i ludzie. Namawiam wszystkich do biegania. Pamiętajmy, że bieg to zdrowie pod warunkiem, że robi się to systematycznie. Pozdrawiam wszystkich mówi posłanka.

11_2.jpegTrasa prowadziła m. in. przez trzebnicki deptak…

IMG_4759.jpeg…a także obok Szkoły Muzycznej, Szkoły Podstawowej nr 2…

IMG_4685.jpeg…i nowo powstającego żłobka oraz przedszkola przy ul. 3 Maja.

 

Promocja miasta i pomoc charytatywna

12.jpegBurmistrz Marek Długozima wręczył Piotrowi Marczakowi i jego rodzinie czek o wartości 14 310 zł. Również dyrektor trzebnickiego oddziału Banku PKO Andrzej Łoposzko przekazał czek o wartości 10 000 zł na leczenie i rehabilitację Piotra.

 

Najwięcej biegaczy przyjechało z Wrocławia, Śląska i Wielkopolski. Sporą grupę stanowili mieszkańcy Gminy Trzebnica.  – Udało mi się pokonać cały dystans, chociaż bieg był trudny. Są dwa podbiegi. Ten na czwartym kilometrze jest szczególnie wymagający, ale się udało. Kolejne zmęczenie przyszło na ósmym kilometrze. Wytrawni zawodnicy nie mieli problemów, ja miałem podkreśla Tomasz Zawiślak, prawnik z Wrocławia.

Uliczny Bieg Sylwestrowy to nie tylko promocja miasta, ale również pomoc potrzebującym. Od 6 lat z inicjatywy burmistrza Marka Długozimy, część opłaty startowej przekazywana jest na cele charytatywne, co stało się ważnym elementem wpisującym się w bieg.

To wydarzenie na miarę Polski i Europy. Ma wypracowaną markę i od lat przyciąga zawodników nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Z roku na rok cieszy nas frekwencja tym bardziej, że to dzięki państwu jesteśmy w stanie pomóc potrzebującym. Przypomnę, że już po raz siódmy bieg ma wymiar charytatywny. W tym roku pieniądze zbieraliśmy dla Piotra Marczaka. Zebrane środki – ponad 25 tys. złotych przekażemy na jego rehabilitację – zaznacza burmistrz Marek Długozima i dodaje: Myślę, że to doskonały moment, by pożegnać stary rok i jednocześnie wkroczyć w nowy z poczuciem zrobienia czegoś dobrego dla drugiego człowieka. Dlatego dziękuję wszystkim zawodnikom i naszym sponsorom za włączenie się w to dzieło zakończył burmistrz.

25-letni Piotr w dzieciństwie zachorował na zapalenie opon mózgowych. Od tego czasu cierpi na porażenie mózgowe. Do codziennego życia potrzebuje rehabilitacji i specjalistycznego leczenia.

Dzięki akcjom charytatywnym, takim jak bieg sylwestrowy w Trzebnicy dzieciom z fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, wielokrotnie uratowano życie, za co jestem ogromnie wdzięczna. Przypomnę, że w 2013 roku środki zebrane podczas biegu sylwestrowego w Trzebnicy zostały przekazane właśnie małym pacjentom Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którą kieruję mówi prof. Alicja Chybicka i dodaje:Dziękuję burmistrzowi i mieszkańcom Trzebnicy za to, co zrobili dla moich dzieci i za to, co dzisiaj wspólnie zrobiliśmy dla Piotra. Wiem, że dla niego to bezcenne.

 

DSC_0266.pngKlaun, panna młoda, kotek, Sid z Epoki Lodowcowej – z roku na rok biegacze zaskakują pomysłami na przebranie.

 

Co o biegu mówią zwycięzcy?

Pierwszy na mecie był Wojtek Kowalski z Nadolic Wielkich (Gmina Czernica) – zawodowy żołnierz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Reprezentant Polski w Pucharze Świata w Biegu na Orientację, który odbył się w 2016 roku w Trzebnicy. – Biegło się bardzo dobrze. Prowadziłem chyba od pierwszych 500 metrów. Nie oglądałem się za siebie tylko kontrolowałem czas na tabliczkach. Kryzysu nie miałem. Trasa w mieście bardzo wygodna. Górki i pogoda deszczowa mi nie przeszkadzałyrelacjonował zdobywca pierwszego miejsca.

Najszybszą biegaczką była Ptashuk Katsiaryna – Białorusinka z klubu Achilles Leszno. – Najgorzej było na dziewiątym kilometrze, kiedy biegłam pod górę. Jednak to był chwilowy kryzys. Trasa ciężka, ale jestem zadowolona. Łącznie biegam 3 lata. W Trzebnicy startowałam pierwszy razkończy Ptashuk Katsiaryna.

Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody m.in. puchary i nagrody finansowe w kwotach 500, 300 i 100  zł.

 

13.jpegZwycięzcy w kategorii mężczyźni: I miejsce Wojciech Kowalski, II miejsce Patryk Ciecierski, III miejsce Miłosz Sowiński.
14.jpegNajszybsze kobiety: I miejsce Ptashuk Katsiaryna, II miejsce Anna Ficner, III miejsce Diana Golek.

 

16.jpegNajlepsze kobiety w Gminie Trzebnica: Anna Zajączkowska (00:38:08), Magdalena Kumór (00:43:41) oraz Anna Czerw (00:45:13).

 

17.jpegNajlepsi mężczyźni w Gminie Trzebnica: Jakub Dmuch (00:35:51), Karol Komorowski (00:36:16), Ireneusz Jarecki (00:37:17). Na zdjęciu z burmistrzem Markiem Długozimą i trzebniczanką Karoliną Pietraszewską.

 

18.jpegTradycyjnie odbył się Bieg Rodzinny, w którym wystartowało 70 dzieci wraz z rodzinami.

IMG_4715.pngPamiątkowe medale dzieciom i rodzicom wręczyli burmistrz Marek Długozima, sekretarz Daniel Buczak oraz naczelnik Wydziału Promocji Jakub Szurkawski.